středa 2. ledna 2013

Cyklistický trenažér DIY

Jak si doma vyrobit cyklistický trenažér?

Jsem ten typ člověka, který dříve než by měl do nějaké věci investovat peníze, tak radši zkusí bez "jakékoliv" investice tu věc vyrobit doma. Cyklo trenažéry stojí od 3 tisíc korun nahoru. Není to tedy věc levná, navíc kdybych po koupi zjistil, že ho vlastně nechci nebo nepotřebuju. Výzva zněla jasně. Vím jen o dvou možných technikách - válce, s využitím vlastní tíhy a udržením rovnováhy; a nebo uchycení zadního kola do držáku a brždění magnetem. Nakonec jsem skloubil obě varianty.

K výrobě jsem potřeboval: 1) překližku, asi tak 12mm tlustou. Byla to dříve nějaká bedna. 2) Starý držák na kola na střechu auta. Díky němu nemusím řešit uchycení do zadní stavby. 3) Kladky ze starých rozvodů auta. Ty jsem náhodou našel, když jsem nacházel ostatky z předešlého auta, WV Golfa. A přišel jsem na to, že některé ložiska kladek kladou docela velký valivý odpor. Použil jsem dvě kladky, jednu s minimálním valivým odporem a druhou s docela velkým.

Nejprve jsem uvažoval o tom, že jako "válce" použiju staré náboje, ale jejich průměr byl moc malý. Plášť se na tak malém průměru velmi deformoval, kladl tedy veliký odpor a na trenažéru se tak skoro nedalo šlapat. Dal jsem tedy dozadu dvě kladky o větších průměrech. Velkou potíž jsem měl s tím, že zadní kolo samo sjíždělo z kladek. Podle mě to bylo trochu tím že moje kolo má docela křivou zadní stavbu. Ale hlavní problém byl v nepřesnosti vzájemné souososti mezi kladkami. Po dni seřizování a štelování jsem přišel na to, že se tento problém dá vyřešit seřízením rovinnosti zadního dřevěného dílu vůči celé konstrukci držáku kola. Trochu trpělivosti to vyžadovalo ale dotáhl jsem to do konce. Moje zimní kolo teď může jezdit i doma.

Na to jak jsem to zplácal dohromady se můžete podívat v galerii: