pondělí 7. března 2016

Test: Čínské sedlo 3K full carbon 90-120g - Token vs. S Toupe

Ty doby kdy karbonové sedla na Alibabě stály 1000,- a více jsou pryč. Dneska seženete sedlo kolem 400,- až 500,-. Tedy skoro zadarmo. Ještě jsem se nesetkal s tím, že by nějaké sedlo mělo takovou vadu ve výrobě, že by při standardní zátěži prasklo. Dá se tedy říct, že se dá spolehnout na to, že vám z Číny nepřijde nepoužitelný zmetek. Testoval jsem zadím dva nejpoužívanější tvary sedel Token, a zřejmě kopii Specialized Toupe - FCFB.

Obě sedla jsou samozřejmě tvrdá jako skála. Takové plky jako že to tlumí vibrace, nebo dokonce rázy!, na to rychle zapoměňte. Při vyvinutí větší síly, lze sedlo uprostřed lehce deformovat, ale opravdu velmi málo. Token je na tom s průhybem trochu líp. Pohodlné (tvarově) jsou ovšem obě.

Porovnání

První sedlo Token, o kterém jsem už psal v jednom testu je velmi pohodlné proto, že má zvýšený tail. Ti co mají rádi sedla typu WTB, některé Pells a některé Author, které mají podobně zdvižený tail, bude tohle sedlo dobrou volbou. Jediná jeho nevýhoda je šířka okolo 128mm. Takže vaše sedací kosti musí být docela blízko sebe.

Výhody:
- výborný tvar
- trochu pružnější než Toupe
- lehčí než Toupe - 101g

Nevýhody:
- pro spoustu lidí malá šířka


Sedlo Toupe je naopak dost široké - 140mm. Řekl bych že i pro mnoho jezdkyň bude vyhovující. Má středový větrací otvor, který je jistě velikou výhodou a na špičce se taky dobře sedí. Na tailu jsou dokonce rádoby designové otvory. Spíš by se mi hodily na zadní koženou podsedlovou brašnu. :)

Výhody:
- středový otvor
- široká sedací část (140mm)

Nevýhody:
- těžší než Token - 114g
- méně pružné než Token

Závěr

Při dnešních cenách těchto sedel je lepší koupit obě a vyzkoušet které sedne. Po odzkoušení sedlo určitě bez problém ůprodáte dál.  Počítejte s tím, že to není polstrované sedlo, takže zadek si buď zvykne, nebo upadne. Ta hmotnost/cena/kvalita je ale skvělá.