pátek 29. července 2016

Jak opravit spadlé okno - Škoda Octavia I


Jako konstruktér vím, že konstruktéři mají ten nejmenší problém uznat chybu než kdokoli jiný ve firmě. To co ale vidíte na obrázku nahoře, je věc za kterou se autor musí stydět až za ušima doteď. Je to jezdec či kluzák, který je nejen namáhaný na otěr ale navíc nese hmotnost celého okna a vymezuje další síly které na něj při otevírání a zavírání okna působí.

Když vám zakřupe ve dveřích a spadne okýnko v jedničkové Octavii, s největší prevděpodobností se vám zlomil tento díl. Stačí jen několik set bouchnutí dveřmi a je po něm. Jak tedy tento díl vyměnit?


1) Odšroubujte čalounění dveří (tapecírunk). Malé torxové šrouby jsou po celém obvodu čalounění.

2) Vycvakněte kryt reproduktoru s ovladačem okna (mělo by to jít rukou), odpojte konektor k ovladači okna. Poté odšroubujte malý šroubek pod klikou vedle reproduktoru.


3) Šroubovákem odklopte vnější část madla. Odhalíte tak dva největší šrouby, které drží tapec.


4) Směrem vzhůru opatrně sundejte tapec. Odpojte konektor k reproduktoru a táhlo kliky dveří. Na dveřích by měla být folie, která zabrání vniku vody do interiéru. Tu rozřežte tak abyste ji byli po opravě schopni zase vodotěsně zalepit lepící páskou.


5) Povolte dvě matice na nosiči okna (klamerce). Okno vysuňte nahoru a zajistěte klínkem proti spadnutí. Vycvakněte nosič okna ze zlomeného plastového kluzáku.
6) Povolte šrouby, které drží celou konzolu s motorem a vedením okna. Odpojte konektor k elektromotoru a vyndejte z prostoru dveří celou konzolu. Po odšroubování tří poniklovaných šroubů (první obrázek) se konečně dostanete do nitra. Když vyndáte kladku, možná, stejně jako já, objevíte že lanko je uvnitř dost zdeformované a polámané - je to tím, že poté co okno spadne se ještě marně snažíte mačkat ovladač okna, ale jen si tím přihoršíte, ne-li zničíte lanovod.7) Následně doporučuju všechno promazat vazelinou, srovnat lanko kombinačkama a znovu namotat lanko na kladku. Na kladce musí být všechny drážky pro lanko obsazené. Pro pochopení principu vám pomůže několikanásobná montáž a demontáž, vysvětlit se to nedá. :) Je to porod, ale dá se to zvládnout. Nasuňte z vrchu nový kluzák, osaďte ho správně lanky. Doporučuju sundat horní část bowdenu - vyškubnout z plechu tu malou modrou část u horní kladky - a při nasazování zpět ji nasadit do jiné drážky, aby byl bowden ve výsledku kratší, lanko na kladku naskočí snáze. Poté už nahoďte lanko na horní malou kladku.

8) Následuje obrácený postup při montáži dílů zpět. Nezapomeňte před zpětnou montáží zkontrolovat funkci zvedání okna. Zjistit že to nefunguje po našroubování posledního šroubku je nepříjemné. :) Nezapomeňte taky, že pro zapojení kliky dveří, je nutné nejen zaháknout háček táhla za kliku, ale taky zajistit bowden na své místo.


Doufám že vám tento návod pomohl alespoň sebrat odvahu se do toho pustit doma.Číslo / název dílu:

Plastový vodicí díl spouštěče oken
1U0 837 583
1U0 839 583

Žádné komentáře:

Okomentovat